Wartość takiej ogniskowej określa się w mm, np. 50 , 100 czy 300 mm. Im niższa wartość tym bliżej matrycy znajduje się ognisko. Oznacza to także szerszy kąt widzenia czyli większy obszar, który obiektyw może ująć do zdjęcia. Inaczej jest w przypadku wysokich wielkości ogniskowej. Wówczas kąt jest węższy, a przybliżenie większe.
Od tych miar wzięło się także nazewnictwo i przeznaczenie typów obiektywów. Szerokokątne, to te, których wartość wynosi mniej niż 50 mm, uniwersalne obiektywy ok. 50 mm, natomiast teleobiektywy powyżej 80 mm.
Drugim z najważniejszych parametrów przy zakupie obiektywu jest jasność. Im niższa, tym lepiej.
Standardowym obiektywem lub szerokokątnym dobrze jest fotografować większe sceny. Do fotografowania małych lub rejestrator analogowy szczegółowych elementów, których widok trzeba znacząco przybliżyć należy użyć długoogniskowych.
Wśród znanych obiektywów wymienia się dodatkowo „rybie oko”, obiektywy makro i obiektyw „kitowy”. Ten ostatni jest połączony z aparatem i nie posiada fascynujących parametrów.
Wśród polecanych marek obiektywów znajduje się Sigma, posiada je każdy szanujący się sklep fotograficzny (źródło). Sigma ma bogaty asortyment – oferuje w ponad 40 rodzajach, dla różnych typów aparatów, jak np. lustrzanki analogowej, lustrzanki cyfrowej, cyfrowe aparatów kompaktowych popularnych marek – Sony, Olympus czy też Panasonic.
Profesjonalistów z radością informujemy, że nowe obiektywy Sigma wejdą do sprzedaży już w kwietniu 2014 roku. Mowa tu o o modelach 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART, 19 mm f/2.8 DN oraz 30 mm f/2.8 DN.
Z pewnością nie mogą się tego doczekać profesjonaliści.
Sugerowana cena detaliczna 30 mm f/1.4 DC HSM z linii ART wynosi 1990,00 zł brutto.
Sugerowana cena detaliczna Sigma 19 mm F2.8 DN i Sigma 30 mm F2.8 DN, to 690,00 zł brutto.