Współczesna automatyka w coraz większym stopniu wykorzystuje nowoczesne technologie elektryczne i elektroniczne. Na samym początku systemy sterowania wykonywano w oparciu o różne części elektroniczne, i miały one postać sztywnej sieci, z nierozłącznymi połączeniami między elementami układu. Lecz takie podejście nie należało do praktycznych, bo jakiekolwiek zmiany w funkcjonowaniu potrzebowały dużego nakładu pracy przy zamianie połączeń.
Z tego też powodu wraz z coraz większą popularnością układów mikroprocesorowych automatycy zaczęli coraz mocniej wykorzystywać sterowniki, które algorytm działania miały zapisane w swojej pamięci. Dzięki temu rozbudowa lub modyfikacja tego typu układu sprowadzała się do zmiany programu sterującego, bez konieczności przepinania jakichkolwiek przewodów i kabli. Dało to niesamowite możliwości dla automatyków i inżynierów, wykorzystując takie sterowniki opierając się na standardowym układzie mogli go wykorzystywać w różnorodnych projektach.
I automatyka poszła właśnie w tę stronę, dziś sterowniki PCL mają taką popularność, że praktycznie nie wykorzystuje się innych metod. Dzisiaj rynek sterowników obejmuje kilkunastu producentów i parę tysięcy modeli urządzeń, zaczynając od najmniejszych, do prostych zastosowań, aż po wielkie sterowniki wykorzystywane w największych liniach produkcyjnych – E-automatyka.
Większość używanych sterowników ma budowę modułową, czyli da się je w łatwy sposób łączyć ze sobą i przyłączać rozmaite urządzenia peryferyjne. Bardzo w ostatnich latach rozwinęły się także możliwości kodowania takich sterowników.
Sprawdź więcej w tym omówieniu (https://www.b1design.pl/portfolio/dunes) i poznaj analizowane zagadnienie też z innej strony – one na pewno również Cię zainteresują!
Każdy z producentów takie sprzęty daje jednocześnie szereg narzędzi, dzięki jakim testowanie i programowanie układów sterujących jest bardzo proste.
Takie narzędzia mają na przykład interfejsy graficzne, dzięki jakim modelowanie układu będzie się sprowadzać do ułożenia właściwie klocków i zależności między nimi. Zwiększa się także wydajność samych urządzeń, obecnie posiadają one tak potężne możliwości obliczeniowe, jak najlepsze zestawy komputerów sprzed kilkunastu lat.