Czym jest wagosuszarka, do jakiego celu służy i na jakiej regule funkcjonuje?

Każdy osobnik wie, że do mierzenia przykładowo temp. wykorzystuje się miernik temperatury, a ciśnienia – ciśnieniomierz. Jednak czy też pamiętasz, za sprawą jakiego sprzętu można zmierzyć wilgotność różnych przedmiotów?
Funkcjonuje do tego narzędzie pod nazwą wagosuszarka.

projektowanie

Autor: PQI
Źródło: PQI
Nie jest to jednak w żadnym wypadku przedmiot, jaki przypomina obecną w niemalże każdej toalecie suszarkę łazienkową. Mogłaby w większym stopniu przypominać niektóre modele małej elektronicznej wagi kuchennej. Do przebiegu kontroli wilgoci produktu, jaki to czynnik w niektórych sytuacjach ma wielką rolę, stosuje się urządzenie o wspomnianej, dziwnej może trochę dla co poniektórych osób nazwie. Do wyznaczania wilgotności przedmiotów tego typu wagosuszarka wykorzystuje przebieg termograwimetrii, zatem dotyczy ubytku masy, która występuje w czasie rozgrzewania danej substancji. Teraz łatwo jest się domyślać, na czym ten proces polega.
Jednogłośnie z tym, co podsuwa określenie urządzania, taka próbka jest ważona oraz suszona. Różnica jest widoczna między badaniami dokonanymi przed i po suszeniu próbki. To, co w czasie procesu osuszania wyparuje, to wilgotność surowców. Warto tu dodać, iż ogrzewanie za pomocą zbytnio dużej temperatury mogłoby spowodować usuwanie także innych substancji, co może powodować błędy w pomiarach.

Dlatego także typowa wagosuszarka używa temperatur w granicach 160 stopni C, chociaż są wersje, które mogą ogrzać próbkę do większej temperatury, np. 200 stopni C. A w jakim miejscu można by zakupić takowe narzędzie? Obecnie najlepiej oczywiście w sieci.