Jak kupić kompaktowy aparat cyfrowy?

W kupnie aparatu cyfrowego należy się wykazać zdrowym rozsądkiem, by funkcje nam nie przydatne, nie przyćmiły radości z robienia fotek. Sprawa robi się jeszcze bardziej zagmatwana, gdy weźmiemy pod uwagę, iż jedni fabrykanci mogą posiadać w swych aparatach kapitalną optykę (decydującą o jakości obrazu), ale słabsze przetworniki obrazu (w rezultacie psujące rezultat finalny), bądź dobrą funkcjonalność, ale gorsze parametry obrazowe.

Oświetlenie zewnętrzne budynku.
Nie frasujmy się tym jednak zbytnio. Pstrykanie zdjęć ma być radością (w szczególności fotografii rodziny, znajomych, lub wakacyjnych). Kierujmy jednak uwagę na parę atrybutów: 6MP jest zupełnie starczającą rozdzielczością dla każdego, aparaty oferujące większe rozdzielczości nie są potrzebne, gdy nie wykonujemy fotografii większych aniżeli 20 na 30cm (kartka A4), skoro jednak aktualnie wszystkie aparaty proponują rozdzielczość powyżej 10MP możemy odpuścić sobie tenże parametr, lub wręcz podejść do niego w inny sposób, czyli wybierać aparaty z najmniejszą osiągalną rozdzielczością – im skromniej pikseli tym są one większe jak też oferują lepszą dynamikę obrazu.
Prawie żaden sprzęt kompaktowy nie robi należytych technicznie zdjęć wyżej czułości 400 ISO, większe czułości (szczególnie typu 1600, 3200) zawsze wiodą do degradacji filmu (rozmazanie szczegółów) oraz są najczęściej chwytem marketingowym. Super zoomy (więcej niż x4, oferujące obszar tele o ekwiwalencie ogniskowej większej niż 200mm) są mało przydatne, po pierwsze z tej przyczyny, iż filozoficznie i technicznie ciekawsze jest takie praktykowanie fotografii, gdy jest możliwie się blisko fotografowanych rzeczy, po drugie stabilne utrzymanie dużego obiektywu Sigma, tak by nie poruszyć zdjęć, jest nader trudne – tutaj. Automatyczna (nie cyfrowa) stabilizacja obrazu może być potrzebna dla aparatów oferujących ekwiwalenty ogniskowej większy aniżeli 105mm jak też jest bardzo wskazana w dowolnym aparacie, jako że wiele wskazuje na to, iż jest ciekawszym wyjściem zapobiegającym poruszeniu fotografii, aniżeli duża czułość.
Jeśli chcecie samodzielnie dokonać doboru kompaktu, lub lustrzanki cyfrowej polecam strony z ich omówieniami.

Powinniśmy jednakże pamiętać, że im więcej się o tym wszystkim odczytuje, tym człek sam już nie wie co wyselekcjonować. Pamiętajcie zatem, iż fotografia ma być rozrywką oraz uciechą i lepiej robić fotografie nawet niezbyt udanym aparatem, niż rozmyślać który zakupić.