Jak bezpiecznie magazynować dane w chmurze?

Teraz coraz częściej mówi się o przechowywaniu danych w chmurze a także o rozlicznych niebezpieczeństwach z tym połączonych. Warto więc ustrzec się prawdopodobnych zagrożeń i dowiedzieć się jak bezpiecznie i bez żadnego ryzyka magazynować dane w chmurze.

wirtualny serwer

Autor: Atomic Taco
Źródło: http://www.flickr.com

Nim jednak przejdziemy do wytłumaczenia tej kwestii wskazane jest pierwej przybliżyć sobie trochę pojęcie zapisywania danych w chmurze.

Dziś dużo osób coraz częściej zapisuje wiadomości nie na dyskach w swoim komputerze, lecz na serwisach zewnętrznych, inaczej w chmurach. Tak więc dane w chmurze to nic innego jak dane magazynowane oraz wykorzystywane w Internecie, do których dojście wolno otrzymać właśnie przez Sieć. Jest to rozwiązanie niezmiernie użyteczne, bowiem do chmury zdołamy mieć dojście z każdego komputera, tabletu bądź innego urządzenia, które łączy się z Netem. (danych w chmurze).

Zdołamy wyróżnić dwa typy chmur – prywatne i publiczne. Chmury prywatne są ofiarowane dla jakiejś konkretnej grupy osób, na przykład dla pracowników firm lub przedsiębiorstw. Chmury publiczne to natomiast infrastruktura, którą dana firma zdoła oferować wielu uczestnikom jednocześnie.

W chmurze możemy teraz przechowywać naprawdę multum danych, takich jak maile, pliki tekstowe, istotne dokumenty czy zdjęcia. Jednakże niebezpieczeństwem zdoła być to, że tak właściwie nie wiemy kto ma wejście do naszych osobistych plików i nie mamy stuprocentowej gwarancji poufności danych. Umieszczając rozliczne prywatne rzeczy w chmurze po części tracimy do nich dojście, częściowo także są one upowszechniane rozmaitym osobom.

Linux Server Menagement

Autor: Linux Screenshots
Źródło: http://www.flickr.com

Wskutek tego pożądane byłoby pamiętać o tym, aby nie wszystkie ważne dla nas pliki czy też zdjęcia umieszczać w chmurze. W wypadku niektórych rzeczy z pewnością lepiej będzie pozostawić je na dysku naszego komputera. Mało tego decydując się na dane w chmurze warto starannie przeczytać regulamin, który definiuje korzystanie z tej usługi oraz zwrócić uwagę w szczególności na dane dotyczące zachowania poufności.