Jak sprawić samemu dobre fotografie

Robienie sesji zdjęciowej samej sobie nastręcza mnóstwo kłopotów nawet komuś, kto z aparatem fotograficznym jest oswojony, a co dopiero debiutantom. Przedstawiamy kilka porad, jakie powinny uprościć przebrnięcie przez pierwsze sesje a także wypracowanie własnych metod fotografowania.

Nie ma to, jak spotkać się w paru osobowej grupie na sesję zdjęciową. Nie każdy jednak ma podobne warunki i możliwości – zaś dobre zdjęcia chce mieć każdy. Trzeba więc samemu chwycić za aparat.

sigma s 150-600

Autor: liketearsintherain’s buddy icon
Źródło: www.flickr.com
Wybór aparatu. Aktualnie jest on oczywisty – kupujemy aparat cyfrowy. Posiada on tę przewagę nad aparatem klasycznym, zwanym też analogowym, iż nie musimy wywoływać filmu jak też robić z niego odbitek. Aparat analogowy ma jeszcze tę wadę, iż efekt naszej pracy zauważamy dopiero po czasie. . Rezultat pracy na aparacie cyfrowym widzimy bezzwłocznie, a w dodatku można go jeszcze polepszyć w komputerze. Ogromną zaletą cyfrowych aparatów jest również możliwość podłączenia ich do telewizora. Dzięki temu można znacznie lepiej widzieć, co będzie na fotografii. Można zatem przybrać właściwą pozę, ustawić się tak, jak chcemy. Mamy także pewność, że w kadrze zmieściło się to, co miało się zmieścić. Przy doborze miejmy na uwadze, że im lepszy model aparatu, tym więcej ma opcji. Prawie każdym z nich można wykonać dobre zdjęcie, a nawet te najprostsze cyfrówki kompaktowe dają o wiele więcej możności niż idiotkamery czyli ich odpowiedniki w świecie aparatów analogowych.

Przedstawiany pełny wpis (https://www.beltor.pl/oferta/elementy-przenosnika) zawiera informacje, które omawiają ten wątek, więc jeżeli masz chęć zgłębić temat – zapraszamy do nas!

Najtańsze z nich możesz nabyć już za ok. 500 zł, a za ok. 1000 zł kupimy już całkiem nie byle jaki kompakt z wyższej półki, mający wiele zastosowań typowych dla zawodowych lustrzanek. Jeżeli stawiamy na profesjonalny aparat, istotny jest obiektyw. Polecam obiektyw sigma 50/1.4 – sigma-sklep.pl/sigma-50-f1-4-ex-dg-hsm,485,p.html.

Tło. Gdy boimy się, że na fotografii zostanie zidentyfikowane nasze mieszkanko, najlepiej zrobić fotografie na tle jednokolorowych zasłon, pustej ściany itd. Jeśli jednak nie obawiamy się pokazać własnego mieszkanka, wyszukajmy najładniejszego zakątka w mieszkaniu. Dobrze jest także posprzątać na planie. Nic tak nie szpeci należytych zdjęć, jak bałagan, jaki panuje w tle.
sigma 50/1.4
Oświetlenie. Od należytego światła zależy w ogromnej mierze jakość fotografii. Kardynalna wytyczna: fotografie robimy zgodnie z kierunkiem padania światła – pod żadnym pozorem odwrotnie. Nie stawajmy zatem na tle okna w przeciągu dnia, bowiem postać nie będzie odpowiednio widoczna. Powinniśmy też uważać, jeśli wykonujemy fotografie mając okno z boku. Nazbyt obfite światło wpadające przez okno może prześwietlić cząstkę fotografii, podczas gdy inna jego część – pozostająca w cieniu – zostanie niedoświetlona. Nie należy zatem wykonywać zdjęć w pomieszczeniu, do którego wpadają promienie słoneczne, albowiem wtedy rezultat ten będzie gwarantowany. Okno powinno znajdować się vis-a-vis fotografowanej osoby. Dobrze jest jednakże zatroszczyć się o dodatkowe sztuczne oświetlenie, bowiem najczęściej ilość światła wpadająca przez nasze okna jest zbyt mała. Sztuczne oświetlenie najprościej otrzymać z lampy błyskowej.

Pamiętajmy jednak, że zasięg większości lamp błyskowych wkomponowanych w aparat nie przekracza 5 m. Do doświetlenia fotografii za dnia to starczy, ale jeśli robimy fotografie w nocy, prawie zawsze będzie to za mało.
Na zakończenie trzeba wspomnieć o tym jak ważny jest należyty obiektyw. Rekomendowane obiektywy to m.in. sigma s 150-600 – ProCentrum.