W jaki sposób przechowywać dane w chmurze?

Jeśli korzystasz codziennie z takich rozwiązań jak Google Kalendarz, Google Dysk albo Dropbox masz do czynienia z praktycznym użytkowaniem tzw. chmury obliczeniowej. Dzięki użyciu tej technologii mamy wszystkie niezbędne dane, fotografie oraz notatki ciągle w zasięgu ręki bez względu na urządzenie z którego w danym momencie korzystamy.

cloud computing, chmura

Autor: JD Hancock
Źródło: http://www.flickr.com
Najprościej rzecz ujmując, cloud computing a więc dane w chmurze, to metoda magazynowania oraz wglądu do danych jak i aplikacji przez Internet internet światłowodowy bielsko biała – bez zapisywania tychże wprost na dysku twardym naszego PC albo laptopa czy też innego urządzenia. Jak to funkcjonuje? W tradycyjnym, obowiązującym modelu, programy i aplikacje włączaliśmy oraz zapisywaliśmy lokalnie na dysku naszego urządzenia. Dane w chmurze jednakże, zachowywane są na serwerach korporacji zewnętrznych jak chociażby Google i udostępniane nam jako usługa przez Internet. Dzięki czemu mamy do nich dostęp z każdego miejsca, z dowolnego urządzenia mającego dostęp do Internetu. To właśnie ta cecha sprawia, że dane w chmurze są rozwiązaniem szalenie wygodnym. odbiorca np. usługi Dropbox, ponosi koszty za dzierżawienie przestrzeni wirtualnej serwera firmy Dropbox. Nie ma zatem przymusu kupowania osobistych serwerów takich jak. centos server, aby zapisywać wszystkie swoje dane tj. zdjęcia, video, muzykę.

chmura, dane, cloud computing

Autor: Chris Potter
Źródło: http://www.flickr.com
Nie sposób nie wspomnieć, iż do rozwoju cloud computingu w znacznej mierze przyczynił się nasilenie znaczenia technologii mobilnych – przede wszystkim smartfonów. Możliwości chmury są niemal nieograniczone a sama technologia rozwija się niesłychanie szybko. Wystarczy wspomnieć, że już nawet całe urządzenia codziennego użytku potrafią być “zanurzone w chmurze”. Doskonałym przykładem jest Google Chromebook, czyli laptop, którego system operacyjny opiera się właśnie na cloud computingu. Technologia danych w chmurze, która udostępnia zasoby zapisane na różnego rodzaju serwerach tj. centos server, przez Internet.