Jak wybrać odpowiedni sprzęt AGD do zabudowania w kuchni?

Dobrać odpowiedni sprzęt agd do zabudowy to czasami prawdziwa zagadka. Najważniejsze jest dokładne poznanie swoich potrzeb i możliwości. Ważne jest aby sprzęt agd do zabudowy był zakupem przemyślanym, żeby służył Ci latami.

Sprzęt AGD

Autor: Mebel Rust
Źródło: Mebel Rust
W dzisiejszych czasach okap to jeden z najważniejszych elementów wyposażenia kuchni, podobnie jak lodówka czy piekarnik. Przede wszystkim musi być nie tylko odpowiednio zainstalowany, ale również dobrany. Na rynku jest mnóstwo ofert producentów krajowych jak i zagranicznych. Urządzenia takie jak okapy wykonane są z różnych materiałów, dostępne w różnych kształtach i kolorach.

Okap może pracować na dwa sposoby. Podczas pracy jako pochłaniacz nie jest podłączony do ciągu wentylacyjnego, pracuje wtedy w systemie zamkniętym. Wówczas zasysane powietrze przechodzi przez system filtrów , które zatrzymują tłuszcze oraz substancje zapachowe, następnie już czyste powietrze wydmuchiwane jest znowu do kuchni. Okap może też pracować jako wyciąg. Jest wtedy podłączony do kanału wentylacyjnego. Trzeba tutaj zaznaczyć, że aby okap spełniał swoją funkcję, powinno się do pomieszczenia wprowadzić odpowiednią ilość świeżego powietrza. Z reguły wystarczy otworzenie drzwi lub okna.

Podsumowując każdy okap, może pracować zarówno jako pochłaniacz lub jako wyciąg. Jak będzie zainstalowany, zależy to od Twoich własnych potrzeb i technicznych możliwości. Decyzja o wyborze nowej chłodziarki do zabudowy powinna być dokładnie przemyślana.

Autor: Zelmer

Lodówka to sprzęt jaki ma nam służyć przez lata a więc decyzja o wyborze konkretnego modelu lodówki nie może być przypadkowa. Na początku należy sobie odpowiedzieć na kilka podstawowych pytań. Pierwszorzędne z nich to ile osób będzie korzystało z lodówki oraz ile masz miejsca w kuchni na nową lodówkę. Również ważny jest tryb życia jaki użytkownicy prowadzą. Ważne jest czy jadają w domu czy też poza nim. Nie ma sensu kupować wielkiej chłodziarko-zamrażarki do małego aneksu kuchennego, z którego korzystają raptem dwie osoby. Z drugiej strony dla wieloosobowej rodziny malutka lodówka bez zamrażalnika to za mało.

Jedne z najważniejszych rzeczy na które powinnaś zwrócić uwagę przy zakupie lodówki to: pojemność, klasa energetyczna, funkcja oddzielnych agregatów, funkcja non frost, funkcja automatycznego odszraniania i funkcja automatycznego odszraniania, klasa oraz zdolność zamrażania, zewnętrzny panel sterujący, wymiarylodówki i inne funkcje dodatkowe.

Jeśli nie gustujesz w widoku sterty brudnych garnków a ręczne zmywanie jest dla Ciebie udręką i stratą czasu i przy tym zależy Ci na oszczędności wody i energii, kupno zmywarki do zabudowy to słuszna decyzja.

Zmywarka do kuchni to nie są niepotrzebnie wydane pieniądze, lecz wręcz przeciwnie – spora oszczędność energii, wody, a głównie naszego czasu. Zmywarka jest dobrą inwestycją pieniędzy, które zwrócą się bardzo szybko w postaci niższych rachunków za wodę i prąd. Dużo mniejsze zużycie wody niż podczas ręcznego zmywania, a co za tym idzie mniejsze zużycie prądu. Nie wspominając już o zaoszczędzonym czasie, który możesz przeznaczyć na znacznie bardziej przyjemne zajęcia niż zmywanie naczyń w kuchni.

Autor: Mastercook

Produkty takie jak kuchnie do zabudowy stały się bardzo popularne. kuchenki elektryczne do zabudowy można stosować w domach czy mieszkaniach, w których nie ma instalacji gazowej. Zdobywają one swych zwolenników również dzięki różnorodności funkcji, jakie oferują, a także dlatego, że są bardziej estetyczne i łatwiejsze w utrzymaniu niż kuchnie gazowe.

Jeżeli ten temat Cię zaciekawi, to z pewnością zainteresuje Cię też nowa publikacja (http://radius.info.pl/) na to zagadnienie, gdyż także ma pasjonujące informacje.

Mówi się, że koszty przy używaniu kuchni elektrycznej są większe niż rachunki w przypadku kuchni gazowej. Jest tak rzeczywiście, jednak, jeśli kupi się odpowiednie urządzenie i przestrzega się zasad jego użytkowania, różnica ta staje się prawie niewidoczna.

Piekarnik elektryczny daje dużo więcej możliwości niż ma piekarnik gazowy. Producenci wyposażają piekarniki w różne funkcje, na które trzeba zwrócić uwagę przy zakupie kuchni. Funkcje piekarników elektrycznych to: grzałka dolna, grzałka górna. Obecność grzałki dolnej i grzałki górnej pozwala na najbardziej tradycyjny sposób pieczenia. Piekarnik nagrzewa się zarówno od dołu, jak i od góry, pozwala tym samym na równomierne pieczenie ciast, chleba czy wielu potraw. Ważną funkcją jest termoobieg tzn. równomierna cyrkulacja gorącego powietrza. Piekarnik może dodatkowe funkcje jak opiekacz, grill. Ma wtedy możliwość opiekania i grillowania potraw takich jak mięso, ryby czy kiełbasa. Doskonale sprawdza się także w trakcie robienia tostów i zapiekanek, jak również w fazie końcowej pieczenia np. pizzy. Funkcję opiekacza można ustawiać w połączeniu z grzałką górną, co przyspiesza pieczenie. W trakcie zakupu kuchni elektrycznej trzeba zwrócić uwagę także na bezpieczeństwo. Praktycznie każdy model ma podwójną lub potrójną szybę w drzwiczkach, dzięki której ich zewnętrzna strona nie nagrzewa się do zbyt wysokiej temperatury. Na rynku znajdziesz również urządzenia ze specjalną blokada przed dziećmi która uniemożliwia otwarcie drzwiczek. Może to być w formie specjalnej dźwigni lub odpowiedni sposób usytuowania rączki.

Minimalizm w kuchni

Autor: Franke
Źródło: Franke

Przy wyborze wśród produktów takich jak płyty gazowe do zabudowy czy płyty indukcyjne mamy wiele możliwości. Czeka nas kolejne podjęcie ważnej decyzji.

Płyta w kuchniach gazowo – elektrycznych jest głównie tradycyjną płytą gazową, tak więc posiada jej wszystkie cechy. W przypadku płyt mieszanych gdzie jeden lub dwa palniki zostały zamienione na pola elektryczne, które mogą być ceramiczne lub żeliwne. Jest to dosyć praktyczne rozwiązanie. Pozwala to na gotowanie zarówno na gazie jak również na płycie elektrycznej i tym samym zapobiega problemom z przygotowaniem posiłku, gdy jedno ze źródeł zasilania zostanie odcięte, przykładowo podczas awarii.

Płyty elektryczne to zazwyczaj płyty ceramiczne, niezwykle rzadko zdarzają się płyty żeliwne.Powoli one wychodzą już z użycia w kuchniach. Gotując na płytach ceramicznych należy pamiętać o podstawowych zasadach, a mianowicie dobierać rozmiar naczynia do wielkości palnika, a także używać naczyń z płaskim dnem. Zalecamy również wyłączać pole do grzania chwilę przed zakończeniem gotowania, gdyż utrzyma ono swą wysoką temperaturę. Korzystanie z danych wskazówek pozwoli na bardziej oszczędne korzystanie kuchni.

Poczytaj również na Stronie North.pl