Postęp technologiczny w pomiarach, czyli co współcześnie można stosować

Błyskawiczny postęp techniczny sprawił, że obecnie natknąć się można na naprawdę różnorodne gadżety. Przy czym nie wszystkie z nich to smartfony, za sprawą których z pomocą telefonu możemy także robić zdjęcia, słuchać muzyki czy sprawdzać elektroniczną skrzynkę pocztową. Wiele z nich usprawnia po prostu normalne funkcjonowanie. Wśród tych, które stosowane są w określonych miejscach pracy, znajduje się waga elektroniczna o siłomierz.

waga

Autor: Marcel Oosterwijk
Źródło: http://www.flickr.com
Waga elektroniczna to urządzenie, które zazwyczaj zobaczyć możemy w sklepach spożywczych. To właśnie na niej sprzedawca waży warzywa, ciasta, wędliny, mięso czy sery. Słowem wszystko to, co znajduje się w sprzedaży. () Coraz częściej na wagę elektroniczną decydują się także panie domu, które uwielbiają własnoręcznie piec ciasta. Z jej pomocą można bowiem bardzo szybko i prosto zważyć wszystkie znajdujące się w przepisie produkty. Jeszcze jakiś czas temu produkowane były tylko wagi elektroniczne działające na prąd. Wagę należało po prostu podłączyć do gniazdka.

Teraz kupić można również te modele, które do właściwej pracy potrzebują baterii. Wagi elektroniczne używane w sklepach mają natomiast wbudowane akumulatory, które umożliwiają nie przerywanie pracy w sytuacji, kiedy miejsce ma przerwa w dostawie energii elektrycznej. Jest to istotne, jeśli sprzedawcy nie chcą robić przerw w działalności, a tym samym nie chcą notować znaczących strat. Wagi elektroniczne w sklepach podłączone są do kasy fiskalnej. Jest to wymóg nakładany przez prawo obowiązujące w Polsce, które ma chronić fiskusa przed nieuczciwymi sprzedawcami, którzy planują oszukiwać na wymaganym podatku.

Innym urządzeniem, które może mieć dla nas zdecydowanie mniej oczywiste zastosowanie jest siłomierz. Jest to najczęściej małych rozmiarów przyrząd, który został zrobiony tak, aby z jego pomocą przeprowadzić można było pomiar wartości siły, która pojawia się w danym przypadku. Przyrządy tego rodzaju są najczęściej oparte na prawie Hooke’a. Jego precyzyjne omówienie potrzebuje jednak sporej ilości czasu. Siłomierz ma naprawdę szerokie zastosowanie. Mało kto zdaje sobie sprawę z tego, że to właśnie dzięki niemu ważyły tradycyjne wagi sprężynowe. Używany jest też w technice i antropometrii. Siłomierz to niewielki przyrząd, który – tak samo jak waga elektroniczna – bardzo usprawnia nasze funkcjonowanie.